ÖĞRENCİ İÇİN GENEL BİLGİLER

: Sportif, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Sportif, Kültürel Ve Sosyal Faaliyetler

Kültür ve Spor

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, her yıl Bahar Şenlikleri’ni koordine etmekte, yıl içerisinde çeşitli sanatsal aktiviteler gerçekleştirmekte ve tanıtım amaçlı afiş, broşür, promosyon ürünlerinin teminini sağlamakta ve öğrenci topluluklarımızın kuruluş çalışmalarından itibaren faaliyetlerini desteklemektedir.

Tüm yıl boyunca öğrencilerimiz ile paylaştığımız mesainin yorgunluğunu, Dokuz Eylüllü olmaktan duyduğumuz kıvançla, geleneksel bahar şenliğimizle atıyor ve hep birlikte şenlik coşkusunu paylaşıyoruz.
Bahar Şenliklerimiz her yıl Mayıs ayında eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu unutmak ve öğrencilerimizin birbirleriyle kaynaşabilmeleri için düzenlenmektedir. Bu etkinlikler sayesinde öğrenci ve personelimiz ilgilendikleri alanlarda performanslarını sergileme fırsatı bulurken sanatçılar, sporcular ve bilim adamları ile buluşmaktadırlar.

Bunun yanı sıra, bahar şenlikleri süresince, Tınaztepe Yerleşkesi’nde, öğrenci topluluklarımızın etkinliklerini tanıttıkları, öğrencilerimizin kendi el becerilerini sergiledikleri ve satış fırsatı buldukları, profesyonel firmaların ürün ve aktivitelerini tanıttıkları standlar öğrencilerimizin ziyaretine sunulmaktadır.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür ve Spor Şube Müdürlüğü ile Üniversitemiz Öğrenci Topluluklarının ortaklaşa çalışmaları ile ortaya konan “Geleneksel Öğrenci Şenlikleri” kapsamında; Tiyatro Şenliği, Kaya Tırmanışı Şenliği, Halk Oyunları Şenliği, Dans Festivali, Uçurtma Şenliği geleneksel olarak kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, fuarlar, sosyal sorumluluk projeleri ve geleneksel etkinlikler düzenlemektedir.
Spor faaliyetleri kapsamında, her yıl çeşitli branşların yer aldığı Rektörlük Kupası müsabakaları koordine edilmekte, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu müsabakalarına katılım sağlanmakta, müsabakalara katılan sporcularımızın lisansları temin edilmekte, öğrenci ve Üniversitemiz mensuplarının talepleri doğrultusunda kurslar düzenlenmektedir. Öğrenci ve mensuplarımız salonlarımızı ders programları dışında, öğle tatili ve akşam saatlerinde de kullanabilmektedir.
Üniversitemiz yerleşkeleri içinde Sağlık Kültür ve Spor       Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet sunan 5 kapalı spor salonu, 2 futbol sahası, 2 açık tenis kortu, 2 kapalı dans salonu ve 2 aletli kondisyon salonu ile Öğrenci Eğitim Dinlenme Tesisleri içinde 1 plaj voleybol sahası, 2 açık basketbol sahası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra,Tınaztepe Yerleşkesi’nde 22.737 m²’lik alana kurulu Sentetik Atletizm Pistli Futbol Sahası öğrencilerin kullanımındadır.

Amfi Tiyatro

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı hizmet sunan Amfi Tiyatro, Tınaztepe Yerleşkesi’nde bulunmkaktadır. 22.000 m² alana kurulu, 5.000 m² bina ve tesis alanına sahip, 5.050 seyirci kapasiteli, 257 araç kapasiteli otopark alanı, her biri 39 m² alana kurulu 4 adet kulis ve banyoları ile Üniversitemiz mezuniyet törenleri başta olmak üzere, çeşitli konserler ve bahar şenliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisleri

Üniversitemiz öğrenci, akademik ve idari personeliyle tüm mensuplarına hizmet sunan, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, İzmir’e 60 km. uzaklıktaki Seferihisar Ürkmez’de 14 dönüm arazi üzerine 1986 yılında kurulmuştur. Başlatılan yeniden yapılandırma çalışmaları ile tesisimiz uluslararası bir kongre merkezi olma yolunda ilerlemektedir.
Tesisimiz içinde odalar çift kişilik olup; banyo-wc, duş, klima,24 saat sıcak su gibi imkânlar sunulmaktadır. Tesisimizdeki konaklama kapasitesi çift kişilik odalarda 144 kişi, bu odalara eklenebilecek yataklarla maksimum 216 kişidir. Tesisimizde 200 kişilik bir konferans salonu, internet cafe, TV salonu, kafeterya, disko, amfi tiyatro, plaj ve sahil bar bulunmaktadır.

İnciraltı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan İnciraltı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 5 kulvarlı olup 25 m. uzunluk, 12,5 m. genişlik ve 2 m. derinlik özelliklerine sahiptir. Üniversitemiz öğrencileri belirlenen saatlerde yüzme havuzumuzdan gerekli koşulları yerine getirip kayıt yaptırarak yararlanabilirler.

Sabancı Kültür Sarayı

Sabancı Vakfı’nın katkılarının yanı sıra İzmir Valiliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nün işbirliğiyle üniversitenin tahsis ettiği arsa üzerinde inşa edilen Sabancı Kültür Sarayı, 5000 m² kapalı alanda iki ana bölüm içeren tek bir blok halinde inşa edilmiş olup; halen Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir.
İlk bölümde 538 kişilik Hasan Tahsin Salonu bulunmaktadır. En gelişmiş tekniklerin uygulandığı sahnesi ve geniş fuayesi ile tiyatro, opera, bale, konser ve sergi gibi her türlü kültürel ve sanatsal gösterilere olanak sağlayabilmektedir. Açılır kapanır orkestra çukuru, 250 m² sahne alanı, 12x16 m² sahne boyutlarına sahiptir. Sahneye bağlı yük asansörü ve 6x8 m² sinevizyon perdesi ile müzikallerden dev kadrolu gösterilere kadar çeşitli sunumlar için tüm olanaklara sahiptir.
İkinci bölümde 123 kişilik Yüzbaşı Şerafettin Salonu bulunmaktadır. Bu salonda 75 m² sahne alanı, akustik mimari yapısı, etkileyici ışık donanımı ile hizmet sunmaktadır.
Konservatuarın bale bölümü için özel derslikleri, çalışma odaları, 4 adet bale stüdyosu, yönetim ve öğretim görevlisi odaları bulunmaktadır. Her stüdyoda birer pano mevcuttur.
Sabancı Kültür Sarayı, konservatuar öğrencilerinin en iyi ve modern koşullarda öğrenim yapmalarını sağlamaktadır. Kültür Sarayı’nın giriş fuayesi dâhil olmak üzere üçüncü, dördüncü kat fuayeleri sergiler için kullanılmaktadır. Ayrıca İzmir’de gerçekleştirilen tüm kültür ve sanat etkinliklerine ünlü tiyatro gruplarının oyunlarına, çeşitli panel, konser ve özel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek donanıma sahiptir.

Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmetler Birimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak üniversitemiz ve öğrenci katılımıyla gerçekleştirilecek sosyal hizmet projelerini yaşama geçirmek amacıyla kurulmuştur.
Gerçekleştirilen projelerle; üniversitemiz öğrencilerine sosyal hizmet verilmesi, sosyal sorumluluk bilincinin pekiştirilmesi ve bu projeler aracılığıyla üniversite-kamuoyu arasında köprü oluşturulması hedeflenmektedir.
Sosyal Hizmetleri Birimi eğitim in her alanında sosyal sorumluluk bilincini yerleştirmek amacıyla kurulduğu günden bu yana çeşitli projeler gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Eylül Trafikte

İlköğretim öğrencilerinde trafik bilincini pekiştirmek ve farkındalık oluşturmaktadır.

Kampüsten Yaşama

Öğrencinin üniversite öğretimini; bireysel, sosyal gelişim ve değer üretme olgularıyla kurgulanmasına katkıda bulunmak,

Hayata Bağlan

Öğrencilerimizde, madde bağımlılığı ile ilgili farkındalığı arttırmak.

Üniversitende Senin de Bir Dikili Ağacın Olsun

Üniversitemiz personeli ve öğrencilerinde, aidiyet duygusu pekiştirmek ve yeşil dokunun arttırılmasını sağlamak.