DERS ADI

: YAPIM SİSTEMLERİ ARAŞTIRMA VE TASARIMI - II

Ders Bilgileri

Ders Kodu Ders Adı Ders Türü D U L AKTS
ARC 5004 YAPIM SİSTEMLERİ ARAŞTIRMA VE TASARIMI - II SEÇMELİ 4 2 0 9

Dersi Veren Birim

Fen Bilimleri Enstitüsü

Dersin Düzeyi

Yüksek Lisans

Ders Koordinatörü

YRD.DOÇENT NESLİHAN GÜZEL

Dersi Alan Birimler

Yapı Bilgisi Doktora
Yapı Bilgisi Yüksek Lisans

Dersin Amacı

Bu ders, ARC 5003 Yapım Sistemleri Araştırma ve Tasarımı I dersinin devamıdır. ARC 5003 Yapım Sistemleri Araştırma ve Tasarımı I dersinde yapılan çağdaş yapım sistemlerine yönelik bireysel araştırmanın bir proje haline getirilmesi söz konusudur. Bu dersin amacı, öğrencinin ARC 5003 Yapım Sistemi Araştırma ve Tasarımı I dersinde rasyonel, etkin, çağdaş taşıyıcı sistem ve yapım sistemi seçimi üzerine kazandığı bilgiler ışığında, ARC 5004 Yapım Sistemi Araştırma Tasarımı II dersinde çağdaş yapı malzemesi ve elemanlarını da tanıyarak, uygulamaya dönük, detaylı projelendirme yeteneğini geliştirmektir.

Dersin Öğrenme Kazanımları

1   Teknolojik gelişmelerin mimarlığa etkilerini tanıma
2   Teknolojik gelişmelerin bina tasarım ve yapımına yansımaları ve önemli etkilerini inceleme
3   Binalarda strüktür-malzeme-teknoloji ilişkisinin analizini yapabilme
4   Yapım endüstrisindeki teknolojik gelişmeleri izleme ve binaları analiz etme becerisine sahip olma
5   Bina taşıyıcı sistemlerini çözümleme ve tasarlama
6   Çağdaş yapı teknolojilerini kullanarak uygulama projesi hazırlama ve planlama
7   Yapı uygulama projesinin sistem detaylarını tasarlama

Dersin Öğretim Türü

Örgün Öğretim

Dersin Önkoşulu/Önkoşulları

Yok

Ders İçin Önerilen Diğer Hususlar

Yok

Ders İçeriği

Hafta Konular Açıklama
1 Dersin işleyişi ve proje konusu ile ilgili bilgi verilmesi. Dersin amacı, uygulama yöntemi üzerine açıklamaların yapılması. Proje konusu ile ilgili açıklamanın yapılması. ARC 5003 Yapım Sistemi Araştırma ve Tasarımı I dersinin araştırma dosyasının düzeltilmiş olarak öğrenciye geri verilmesi. Araştırma sonuçlarının tartışılması. Grup araştırma ödevi için çalışma yapılması
2 Araştırma konusunun irdeleme sonuçlarının, uygun tasarlama kriterlerinin görüşülmesi. Grup araştırma ödevinin sunulması Grup araştırma ödevi için çalışma yapılması ve sunum hazırlanması
3 Araştırma konusunun irdeleme sonuçlarının, uygun tasarlama kriterlerinin görüşülmesi. Bireysel proje konusunun belirlenmesi. Arazi çalışması ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Arazi çalışması yapılması.
4 Araştırma konusunun irdeleme sonuçlarının, uygun tasarlama kriterlerinin görüşülmesi. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
5 Araştırma konusu ile ilgili 1/50 ölçekli proje tasarımı ve görüşmelerin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
6 Araştırma konusu ile ilgili 1/50 ölçekli proje tasarımı ve görüşmelerin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
7 Araştırma konusu ile ilgili 1/50 ölçekli proje tasarımı ve görüşmelerin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
8 Araştırma konusu ile ilgili 1/50 ölçekli proje tasarımı ve görüşmelerin yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
9 Araştırma konusu ile ilgili 1/50 ölçekli proje tasarımı ve görüşmelerin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
10 Araştırma konusu ile ilgili 1/20, 1/5 ölçekli detay çizimlerinin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
11 Araştırma konusu ile ilgili 1/20, 1/5 ölçekli detay çizimlerinin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
12 Araştırma konusu ile ilgili 1/20, 1/5 ölçekli detay çizimlerinin yapılması. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması.
13 1/50,1/20, 1/5 ölçekli proje kontrolü. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Bireysel proje için çalışma yapılması. Sunum hazırlanması
14 Projelerin kontrol edilmesi. Bireysel projeler ile ilgili sunum yapılması. Projenin Teslimi

Ders İçin Önerilen Kaynaklar

- Engel, E., (1967), Trag Systeme / Structure Systems, Deutsche Verlags Anstalt. GmbH, Stuttgart.
- Türkçü, Ç., (2010), Çağdaş Taşıyıcı Sistemler, Birsen Yayınevi, İstanbul.
- Türkçü, Ç., (1980), Çekmeye Çalışan Taşıyıcı Sistemler, DEÜ. Müh.-Mim.Fak. Yayını, İzmir.
-Türkçü,Ç.,(2009), Yapım, Birsen Yayınevi, İstanbul.
- Araştırma konuları ile ilgili güncel literatür (Kitaplar, dergiler vb.)

Öğrenme ve Öğretme Yöntemleri

Bu ders, konu anlatımı ile birlikte bireysel araştırma, sunum ve tartışma formatında işlemektedir. Öğrencilerin tasarım ve uygulama projeleri sınıfta incelenmektedir.

Değerlendirme Yöntemleri

SIRA NO KISA KOD UZUN ADI FORMUL
1 PRJ PROJE
2 YSBN YIL SONU BAŞARI NOTU PRJ * 1


Değerlendirme Yöntemlerine İliskin Aciklamalar

Yok

Değerlendirme Kriteri

- PROJENİN TESLİMİ % 100 (ÖÇ1, ÖÇ2, ÖÇ3, ÖÇ4, ÖÇ5, ÖÇ6, ÖÇ7)

Dersin Öğretim Dili

Türkçe

Derse İlişkin Politika ve Kurallar

Bu ders grup ve bireysel araştırma, örnek tasarımların sınıfta gösterilmesi ve sınıf içersinde grup tartışmalarına dayanmaktadır. Programın 3. Haftasından itibaren her öğrencinin kendi araştırma konusuna yönelik, çağdaş taşıyıcı ve yapım sistemlerini içeren bir proje konusu ele alınmaktadır. Bu projenin tasarımı ve uygulamaya dönük detaylı çizimleri derste incelenmektedir. Bütün öğrencilerin haftalık tartışma oturumlarında sınıfta bulunmaları ve bireysel projeleri ile ilgili yaptıkları çalışmayı sunmaları gerekmektedir. Programın son haftasında projelerin teslimi gerçekleşir.

Dersin Öğretim Üyesi İletişim Bilgileri

yesim.aktuglu@deu.edu.tr
neslihan.guzel@deu.edu.tr

Ders Öğretim Üyesi Görüşme Gün ve Saatleri

Daha sonra duyurulacaktır.

Staj Durumu

YOK

İş Yükü Hesaplaması

Etkinlikler Sayısı Süresi (saat) Toplam İş Yükü (saat)
Ders Anlatımı 14 4 56
Uygulama 13 2 26
Bireysel ödev hazırlama 1 50 50
Sunum Hazırlama 12 2 24
Grup ödevi hazırlama 1 5 5
Haftalık Ders öncesi/sonrası hazırlıklar 13 5 65
Arazi çalışması 1 10 10
Proje Teslimi 1 0 0
TOPLAM İŞ YÜKÜ (saat) 236

Program ve Öğrenme Kazanımları İlişkisi

PK/ÖKPK.1PK.2PK.3PK.4PK.5PK.6PK.7PK.8PK.9PK.10
ÖK.1111
ÖK.2111
ÖK.3111
ÖK.4111
ÖK.5111
ÖK.6111
ÖK.7111