ULUSLARARASI İLİŞKİLER

: Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

DEÜ’nin uluslararasılaşma politikalarını, Dış İlişkiler Koordinatörlüğü yürütmektedir. Bu amaçla, öğrenci ve personelin bilimsel / eğitimsel deneyimlerini artırmak amacıyla, dünyanın her yerindeki eğitim kurumlarıya yeni işbirlikleri oluşturulmaktadır.

Dış İlişkiler Koordinatörlüğü;

•  Değişim programlarıyla yurt dışındaki kurumlara gidecek olan öğrenci / personelin seçimi, yerleştirilmesi ve kayıtlanması,
•  Değişim programlarıyla Üniversitemize gelecek olan öğrenci / personelin oryantasyonu, idari ve akademik personelle olan iletisimlerinin koordinasyonu işlerini yürütür

Akademik İşbirliği Protokolleri

DEÜ, 25 farklı ülkeden 59 üniversite ile akademik işbirliği protokolleri imzalamıştır.

DEÜ’de Erasmus+

DEÜ, Erasmus+ programının bir üyesidir ve 28 ülkeden 300’ün üzerinde kurumlararası anlaşması mevcuttur.

DEÜ’de Mevlana

Mevlana Değişim Programı, Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülen ve dünyanın her yerinden yüksek öğretim kurumlarıyla  öğrenci / akademisyen değişimine olanak sağlayan bir programdır. 5 farklı ülkeden 6 üniversite ile Mevlana Değişim Programı Anlaşmamız mevcuttur.

Ortak Programlar

Ortak programlar, lisans öğrencilerine eğitim dönemlerinin bir kısmını yurt dışındaki ortak üniversitelerde, bir kısmını da kendi üniversitesinde geçirerek, her iki kurumdan diploma almaya olanak sağlayan programlardır. Öğrenciler iki ülkede birden eğitim alarak eşsiz bir kültür deneyimi de yaşama şansına sahip olurlar. Üniversitemiz 2 adet ortak program yürütmektedir.

Uluslararası Öğrenciler

Üniversitemizde öğrenim görmek isteyen yabancı öğrenciler, Üniversitemiz tarafında yapılan DEYÖS sınavına girmek ve yeterli puanı almak zorundadırlar.
Lisans adayları için kontenjan ve kabul şartları, her yıl Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından ilan edilir. Başvuru koşulları, tarihler, kontenjanlar ve dil kriterleri gibi gerekli bilgiler için lütfen Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının web sayfasını ziyaret ediniz https://ogrenci.deu.edu.tr/index.php?lang=tr
Lisansüstü adaylar, doğrudan Enstitülere başvurmalıdır.
DEÜ bir devlet üniversitesi olduğundan, uluslararsı öğrencilere burs verememektedir. Ancak Türkiye Bursları öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır (infogov@ytb.gov.tr).

Değişim Öğrencileri

Kurumlararası anlaşmalar kanalıyla gelen öğrencilerin başvuru ve kayıt işlemleri Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından yapılmaktadır (https://international.deu.edu.tr/index.php/tr/).

Yatay Geçiş

Kontenjanlar ve başvuru koşulları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenmekte ve Temmuz ayında ilan edilmektedir. DEÜ’ye yatay geçiş yapmak isteyen uluslararası öğrenciler, YÖK’ün web sayfasından şartlar ve kontenjanlarla ilgili bilgileri edindikten sonra, doğrudan fakülte / yüksekokula başvururlar ( www.yok.gov.tr ).

Vize

Erasmus öğrencileri Türkiye’ye gelmeden önce, ülkelerindeki Türk konsolosluklarından eğitim vizesi edinmelidirler.

İkamet İzni

Türkiye’de 3 aydan fazla kalacak olan öğrenciler, ikamet izni için gelişlerinden sonraki bir ay içinde ikamet izni için başvurmalıdır.
İkamet izni başvurusu için gerekli belgeler:

1. 3 adet pasaport boyutlarında fotoğraf
2. Pasaportun Türkiye’ye giriş iznini gösteren sayfalarının fotokopisi
3.Öğrenci İşleri Ofisinden alınan, öğrencinin o dönem için Erasmus Öğrencisi olduğunu gösteren belge
4. 2 adet İkamet İzni Başvuru Formu (Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nden edinilebilir)
5. İkamet izni ücreti
6. Sağlık sigortası (çok önemli, detaylı bilgi için lütfen ziyaret ediniz) : https://international.deu.edu.tr/?p=290

Dış İlişkiler Koordinatörlüğü İletişim

Tel: +90 232 412 16 37
Fax: +90 232 412 10 56
E-mail: international@deu.edu.tr
erasmus@deu.edu.tr / erasmus.incoming@deu.edu.tr
mevlana@deu.edu.tr
Web sitesi: https://international.deu.edu.tr/index.php/tr/