ÜNİVERSİTE HAKKINDA

: Genel Bilgi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), İzmir’de Ege Üniversitesi’nden sonra ikinci devlet üniversitesi olarak 20 Temmuz 1982 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan, 41 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında kurulmuştur.  Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ege Üniversitesi’nden devralınan ve bunlara ek olarak yeni kurulanlarla birlikte toplam 24 eğitim birimiyle çalışmalarına başlamıştır.

Kuruluşundan itibaren hızlı bir büyüme sürecine giren ve 10’uncu yılı olan 1992’de, 41 eğitim birimiyle Ege Bölgesi’nin beş iline yayılan Dokuz Eylül Üniversitesi; Aydın- Adnan Menderes Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Manisa- Celal Bayar Üniversitesi ve Denizli - Pamukkale Üniversitesi olmak üzere dört yeni üniversitenin oluşmasına katkıda bulunmuştur.

Günümüzde Dokuz Eylül Üniversitesi, kentin farklı bölgelerinde kampüsleri olan bir kent üniversitesidir. Buca (Tınaztepe, Merkez ve Dokuzçeşmeler), Balçova, İnciraltı, Alsancak, Narlıdere, Hatay, Urla, Seferihisar, Ürkmez, Foça, Torbalı, Bergama ve Selçuk gibi farklı kampüslerde 5.731.800 metrekare toplam alanda eğitim – öğretim faaliyeti yürütülmektedir.

2017 yılı itibariyle üniversitemiz bünyesinde 15 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuvar 4 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 58 uygulama ve araştırma merkezi ve DEPARK olmak üzere toplam 96 akademik birim bulunmaktadır.

DEÜ eğitim, bilgi transferi dahil araştırma ve yenilikçiliğin artan rekabet karşısındaki önemini kabul etmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin misyonu öğretim ve eğitim kurumları, iş dünyası ve diğer paydaşlar arasında uluslararası işbirliğini güçlendirerek, yüksek öğretim ve araştırmada kalitenin iyileştirilmesi, yenilikçilik yaratılması ve uluslararasılaşmanın sağlanmasıdır. Böylelikle, DEÜ toplumun ekonomik, kültürel ve sosyal refahına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Üniversitemiz toplamda 75.987 öğrenciye, 3263 akademik ve 3248 idari personel ile öğretim hizmeti vermektedir.

DEÜ nitelikli öğretim üyeleri, ileri düzeyde bina ve teknik donanımı, tıp eğitimindeki başarısı sayesinde Türkiye’nin en iyi hastanelerinden birine sahiptir.

Üniversitemiz bünyesinde, dünya standartlarında bir AR-GE Merkezi kurulmuştur. “Hücresel tedaviler”, “kanser biyolojisi”, “genetik hastalıkların moleküler biyolojisi" alanları AR-GE Merkezinin planladığı bazı araştırma alanlarıdır. 

DEÜ İşletme ve Denizcilik Fakültelerinin bazı bölümlerinde yurt dışındaki üniversitelerle ortak diploma programları uygulanmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEUZEM) zamandan ve mekandan bağımsız olarak öğrenim avantajlarından yararlanmak isteyen öğrenciler için internet üzerinden (deuzem.edu.edu.tr) bir çok eğitim programını yürütmektedir. Geçtiğimiz eğitim döneminde 300 kişilik İLİTAM (İlahiyat Lisans Tamamlama) programı dahilinde Türkiye’nin değişik bir çok noktasından öğrencilerin eğitim almasına olanak sağlanmıştır.

DEÜ bünyesinde toplam 20.127 m² kullanım alanı ile 2.948 okuyucu kapasitesine sahip olan bir merkez kütüphane ve kendisine bağlı 12 kütüphane hizmet vermektedir.

DEÜ'ne, Avrupa Komisyonu tarafından 2012 yılında Diploma Eki Etiketi ve 2013 yılında Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Etiketi verilmiştir.