DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
DEBİS | ENGLISH | ANA SAYFA | KİŞİSEL SAYFALAR
Editöre Ulaşın Sosyal ve Kültürel Faaliyetler   Eğitim ve Öğrenci

SPORTİF VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

Fakültemizde 1984 yılında kurulan Kültür, Sanat ve Spor Birimi Başkanlığının amacı Fakültemiz öğrencilerinin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak beden ve ruh yapılarının gelişmesine, kültür ve sanat yönlerinin zenginleştirilmesine yardımcı olmaktır.

 

Tenis Kulübü: Fakültemiz bünyesinde bulunan açık tenis kortunun programlı ve amaca uygun kullanımını gerçekleştirmek, bu spor dalında faaliyet gösteren ve göstermek isteyen öğrencilerimize imkan sağlamak, öğrencilerimizin boş zamanlarının en iyi şekilde değerlendirmelerine katkıda bulunmak başlıca ilkeleridir.

Türk Folklörünü Araştırma Topluluğu (DIFAT): Yurdumuzun değişik yörelerinden derlenen oyunları, gelenek ve göreneklerimizi değişik bir biçimde öğrencilerimize aktarmak üzerinde yoğunlaştıran topluluğumuz bunun yanısıra üyelerine eğitim semineri vererek bu konuda kültürlerinin arttırılmasını amaçlamıştır.

Tiyatro Topluluğu: 1982-1983 öğretim yılında iktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu adı altında kurulan Topluluğumuz Atatürk ilkeleri ışığında araştırmacı ve deneysel tiyatro yapmaya çalışan öğrencilere ruhen ve bedenen faydalı çağdaş dünyaya onları hazırlamaya çalışmayı amaç edinmiştir.

Fotoğrafçılık Kulübü: Her yıl periyodik olarak öğrencilerimize açılan kurslarla fotoğrafçılığı sevdirmek amaçlanılmış, hazırlanan karanlık oda sayesinde öğretim yılı sonunda öğrencilerimizin ürünleri sergilenerek bu dalda hobilerin değerlendirilmesi sağlanmıştır.

Çevre Koruma Topluluğu: Topluluğumuz Üniversite Gençliğinin çevre bilincine sahip olabilmesi için faaliyetler düzenlemeyi, çevre sorunlarına duyarlılıklarını arttırmayı hedeflemiştir.

Havacılık Kulübü: Kulübümüzün amacı öğrencilerimize havacılığın önemini anlatmak, havacılığı sevdirmek ve bu konuda öğrencileri havacılığın çeşitli dallarında yetiştirmektir.

İzci Grubu: İzmir'de Üniversite düzeyinde izcilik yapan ilk ünite olarak kurulan grubumuzun amacı; Üniversite öğrencilerinin gittikçe artan dozajdaki kültürel ve sosyal yozlaşmalarını frenleyebilmek onlara iyiyi, doğruyu, güzeli sunabilmek ve yanlış bilinen izcilik imajını yıkıp Türkiye çapında adından söz ettiren amatör bir ruh ve profesyonel bir anlayışla izciliği hakettiği yere getirmektir.

Dağcılık ve Dağ Sporları Kulübü: Üniversite öğrencilerimize bu sporu sevdirmek, doğa bilincini gençlerimize tanıtmak, boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamaktır. Bu amaçla doğa yürüyüşleri, kaya tırmanma, mağara araştırmaları ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Müzik Kulübü: Öğrencilerimizin müzik alanında ilgilerini değerlendirilmesi, ses, saz ve solfej kursları açılması, koro çalışmalarının düzenlenmesi, Fakültemiz bünyesinde konser organizasyonlarının gerçekleştirilmesi, bu konuyla ilgili söyleşiler ve yarışmalar düzenlenmesi müzik kulübümüz tarafından gerçekleştirilmektedir.

İktisat Kulübü: Fakültemiz bölüm kollarımızdan biri olan kulübümüz, öncelikle öğrencilerimize eğitim seminerleri, söyleşi, konferans düzenlemekte, İktisat ile ilgili kongreler organize etmekte ve öğrencilerimize staj olanakları sağlamaktadır.

Genç Girişimciler Kulübü: Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından bilimsel alanda düzenlenen yarışmalara, öğrencilerimizin katılımını sağlamak için duyurumlar yapmak ve bu yarışmalara öğrencilerimizin katılımını sağlamak, Fakültemiz bünyesinde bu tarz yarışmalar düzenlemek ve öğrencilerimizin iş dünyasıyla irtibatlarını sağlamak kulübümüzün başlıca görevleridir.

Sinema-Televizyon Kulübü: Öğrencilerimizin bu alandaki çalışmalarını değerlendirmek, gelişmeler üzerinde çalışmalar yaparak öğrencilerimizi bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur.

Kamu Yönetimi Bilimsel Düşünce Topluluğu: Topluluğumuz Kamu Yönetimi Bölümümüz bünyesinde kurulan, Fakültemiz öğrencilerini branşlarında bilgilendirmek ve değişik konularda eğitim seminerleri vermek, panel, konferans, açık oturum, söyleşi ve panel organizasyonu görevini üstlenmiştir.

Ekonometri Kulübü: Fakültemiz Ekonometri Bölümünün tanıtılması amacıyla kurulmuş bulunan kulübümüz, öğrencilerimiz ile iş piyasası arasında köprü görevi görmekte, staj programları düzenlemekte, güncel konularda geniş kapsamlı seminerler, toplantılar ve brifingler düzenlemektedir.

Kariyer Yönetim Kulübü: Kalite ve yaratıcılık ilkelerinden hareketle profesyonel bir anlayışla çalışarak; Firmalarla ve sivil toplum örgütleriyle ortaklıklar kurularak yapılacak (panel, sempozyum, work shop, case study, staj gibi aşamaları olan) sonuç odaklı, geniş kapsamlı projelerle öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, ünlü konuklarla sohbet toplantıları, konser, gezi, parti gibi organizasyonlar gerçekleştirerek öğrencilerin sosyal hayatını renklendirmek, ulusal ve uluslar arası yayınlar takip edilerek öğrencilerin ekonomik yönelimler hakkında bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

Son Güncelleme: 4 Ekim 2002

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Cumhuriyet Bulvarı No: 144 35210 Alsancak / İZMİR Telefon:+90(232) 412 12 12 Faks:+90 (232) 464 81 35
© D.E.Ü.Rektörlük Bilgi İşlem Dairesi