DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
DEBİS | ENGLISH | ANA SAYFA | KİŞİSEL SAYFALAR
Editöre Ulaşın Engelsiz DEÜ Koordinatörlüğü   Engelsiz DEÜ Koordinatörlüğü

 

ENGELSİZ DEÜ KOORDİNATÖRLÜĞÜ ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİLER BİRİMİ
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 20 Haziran 2006 tarih ve 26204 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği”ni çıkarmıştır. Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince her üniversitede “Yükseköğretim kurumları özürlü öğrenci birimi”ni kuracaktır. Dokuz Eylül Üniversitesi 18.03.2009 tarihi itibari ile Dokuz Eylül Üniversitesi Özürlü Öğrenciler Birimini oluşturmuştur.
Dokuz Eylül Üniversitesi Özürlü Öğrenciler Birimi’nin amacı; üniversitemizdeki engelli öğrencilerimizin öğrenimleri, kampus ve yurt yaşamları sırasında engelleri nedeniyle karşılaşacakları zorlukları en aza indirmek ve engellerin ortadan kaldırılmasında ilgili taraflar arasında işbirliği sağlamaktır. Birim; engelli öğrenciler, öğretim elemanları ve personele de eşit erişim hakkı ve destek verebilmek için imkanlar yaratmayı kendine amaç olarak belirlemiştir ve üniversitede engellilik konusunda farkındalığı artırabilmek için uğraş vermektedir.
Herhangi bir sağlık sorunu (gözle görülen veya görünmeyen) bir öğrencinin Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki akademik veya sosyal yaşantısını engelliyor ise o öğrenci “engelli”dir. Karşılaşabileceğimiz engel grupları şunlardır.
Görme Engelliler
Fiziksel Engelliler
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
Öğrenme Güçlükleri
Psikiyatrik/Psikolojik Sorunlar
Konuşma ve Dil Sorunları
İşitme Engelliler ve Sağırlık
Travmatik Beyin Hasarları
Diğer Engel Grupları (kronik hastalıklar gibi)
Engelini (özürünü) Özürlü Öğrenciler Birimi’ne bildirip tespit ettirmek veya ettirmemek öğrencinin kararıdır. Özürlü Öğrenciler Birimi tarafından ancak tespit edilen öğrencilere istekleri doğrultusunda destek verilecektir.
Engelli bireyleri ve herkesi içine alacak şekilde kısıtlamasız bir üniversite yaratmak çevremizdeki her bireyin katılımını gerektirmektedir. Özürlü Öğrenciler Birimi çalışmalarında engeli olsun ya da olmasın siz öğrencilerimizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Yeni öğrenim yaşantınızda başarılar dileğiyle.
 
 
 
Son Güncelleme: 22 Mart 2011

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Cumhuriyet Bulvarı No: 144 35210 Alsancak / İZMİR Telefon:+90(232) 412 12 12 Faks:+90 (232) 464 81 35
© D.E.Ü.Rektörlük Bilgi İşlem Dairesi