DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
DEBİS | ENGLISH | ANA SAYFA | KİŞİSEL SAYFALAR
Editöre Ulaşın Sahne Sanatları Bölümü   Güzel Sanatlar Fakültesi

 

Sahne Sanatları Bölümü 1976-1977 öğretim yılından bu yana eğitim ve öğretim çalışmalarını sürdürmektedir. Sahne Sanatları Bölümü'nün amacı, uygulamalı ve deneysel çalışmaların yanı sıra kuramsal çalışmaların da önemli olduğu tiyatro sanatı ve bilim alanlarında ülkemizin gereksinimlerini karşılayacak nitelikte profesyonel alanda Oyuncu, Dramatik Yazar(Tiyatro, Radyo,TV, Sinema ve Reklam Yazarlığı) ve Sahne Tasarımcısı (dekor, giysi, ışıklama, efekt, iç tasarım... v.b.) yetiştirmektir.

Sahne Sanatları Bölümü birinci sınıftan başlayarak Oyunculuk, Dramatik Yazarlık, Dramaturji ve Sahne Tasarımı Dallarından oluşan bir eğitim programı uygulamaktadır. Öğrenciler Tiyatro Tarihi, Tiyatro Kuramları, Oyun incelemesi, Türk Tiyatrosu, Toplumbilim, Sahne Uygulaması gibi ortak derslerde birlikte eğitime tabi tutulurlar. Öğrenci adayları önkayıtları sırasında bu üç sanat dalından dilediklerini seçip, yetenek sınavlarına katılabilirler. Sınavı kazanan adayların saptanan sanat dalları kesindir. ileride herhangi bir değişiklik yapılamaz. Öğrenciler eğitim izlencesinin yanı sıra ilk üç yıl içinde tamamlanması gereken 500 saatlik pratik çalışma ve üçüncü yıldan itibaren de 100 saatlik staj uygulamalarını bitirmek ve mezuniyet için kendi sanat dallarında bir diploma çalışması hazırlayarak mesleki bilgilerini ve yeteneklerini kanıtlamak zorundadırlar.

Oyunculuk Anasanat Dalı

Oyunculuk Anasanat Dalı ülkemizde üniversite düzeyinde oyunculuk eğitimi veren bir lisans dalıdır. Ağırlıklı olarak tiyatro alanında oyunculuk eğitimi yapılmaktadır.

Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı

Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı tiyatro, sinema, radyo TV reklam yazarlığı gibi Dramatik Yazarlık alanlarında ürün verecek metin yazarları yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Öğrencilere dramatik yazarlık tekniğinin gerektirdiği bilgi ve uygulamaların yanı sıra, Dramaturgi Tiyatro Eleştirmenliği ve Tiyatro araştırmacılığı alanlarında gerekli formasyonu kazanacakları bir eğitim öğretim programı uygulanır.

Sahne Tasarımı Anasanat Dalı

"Sahne Tasarımı" Eğitim Programı; Tiyatro Sahne Tasarımı, Televizyon Set Tasarımı, Sinema Set Tasarımı, Kostüm Tasarımı eğitimlerini içermektedir. Sahne Tasarımı öğrencileri Tiyatro, Televizyon ve Film dünyasındaki tasarım çalışmaları için gereken dekor, kostüm makyaj, ışık, ses efekt yapımı vb. dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak almaktadırlar.

Sahne Tasarımı Anasanat Dalı; tiyatro, opera, bale, sinema ve televizyon alanlarında ihtiyaç duyulan kostüm kreatörü, dekor ve ışık sanatçılarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca mezunlar iç mimarlık alanında ev, işyeri, büro dekorasyonu ve fuarlarda stand tasarımları da yapabilmektedirler. Böylece çalışma olanaklarını genişletmek ve bu alanlarda da aranılan başarılı birer tasarımcı olarak isim yapmak fırsatlarını değerlendirebilmektedirler. Mobilya tasarımı ve reklam ajanslarında çekilen filmlerde sanat yönetmenliği yine Sahne Tasarımı mezunlarının çalışma alanlarındandır.

Öğretim Kadrosu

Prof.Dr. Murat TUNCAY (Bölüm Başkanı)

Prof.Dr. Hülya NUTKU

Doç.Dr. Semih ÇELENK

Yard.Doç.Dr. Deniz MUTLU

Yard.Doç.Dr. Ayşegül ÖZER

Yard.Doç.Dr. Nevin ERİTENEL

Yard.Doç.Dr. Uğur AKINCI

Yard.Doç.Dr. Zerrin ÇELENK

Yard.Doç.Dr. Selda ERGÜN

Yard.Doç.Dr. Sibel AYDIN

Yard.Doç.Dr. Aslıhan ÜNLÜ

Öğr.Gör. Zeki KARCIOĞLU

Öğr.Gör. Barış ERDENK

Arş.Gör. Özlem BELKIS

Arş.Gör. Aylin DİNLER

Arş.Gör. Elif BİRSEN

Arş.Gör. Hakan EREN (13/b-4)

Arş.Gör. Nil ÜNLÜ AYCİL (13/b-4)

Arş.Gör. Özlem ALİ YAZICIOĞLU (13/b-4)

Arş.Gör. Gülay TAŞ (13/b-4)

Arş.Gör. Yasemin SEVİM

Arş.Gör. Filiz KESKİN (13/b-4)

Arş.Gör. Emre KESKİN (13/b-4)

Uzm. Levent BERBER

Uzm. Kerim DÜNDAR


    DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Cumhuriyet Bulvarı No: 144 35210 Alsancak / İZMİR Telefon:+90(232) 412 12 12 Faks:+90 (232) 464 81 35
    © D.E.Ü.Rektörlük Bilgi İşlem Dairesi